MARCEL MOYSE

 Marcel Moyse (1889-1984) jest uznawany za najlepszego flecistę i nauczyciela XX wieku. Studiował grę na flecie w  paryskim konserwatorium. Był uczniem wielce znanych i zasłużonych muzyków takich jak Paul Taffanel, Adolphe Hennebains, oraz Philippe Gaubert. W wieku czternastu lat, grał w orkiestrze dyrygowanej przez Rimskiego- Korsakova, był też członkiem orkiestry Pasdeolup, w której grał solo na flecie, oraz orkiestr Societe des Concerts du Conservatoire, Opera-Comique oraz Concerts Straram. Kiedy miał 24 lata objechał Stany Zjednoczone ze wspaniałą australijską sopranistką Nellie Melbą. W czasie swej europejskiej kariery (1910-1949), był bardzo pożądany jako flecista orkiestrowy i grywał pod batutami takich dyrygentów jak Prokofiev, Stravinsky, Strauss, Straram, Koussevitsky i Toscanini.

Moyse grał jako solowy flecista z większością najważniejszych europejskich orkiestr. Był on prawykonawcą koncertu fletowego Jacquea lberta, który ten napisał specjalnie dla niego. Do jego przyjaciół zaliczali się także Enesco i Ravel. Wygrał wiele Grand Prix du Disques i był odznaczony pożądaną francuską legią honorową. Był on także profesorem fletu w paryskim i genewskim konserwatorium pomiędzy 1930 rokiem i drugą wojną światową, a także napisał i opublikował wiele książek uczących grać na flecie, które są używane po dzień dzisiejszy.

W 1951 roku dołączył do Marlboro School of Music w Vermont z Rudolfem Serkinem i Adolfem Buschem, gdzie spędził ostatnie trzydzieści lat swojego życia ucząc gry na flecie na całym świecie Wielu teraźniejszych najlepszych flecistów może być uznanych za uczniów Moysa. Wymienić można chociażby Jamesa Galwaya, Paulę Robison, Michela Debosta, Trevora Wye'a, Williama Bennetta, Carol Wincenc, Bernarda Goldberga, Roberta Aitkena i Julię Bogorad.